Bolo mi odobrané právo voliť.

Autor: Peťan Lukáč | 16.3.2014 o 14:57 | (upravené 12.10.2014 o 16:52) Karma článku: 12,62 | Prečítané:  1341x

Ak by sa isté veci mali inak, ako sa majú teraz, tak by všetko možno bolo úplne iné. Lepšie. A možno aj nie. Všetko sú to len dohady, pretože realita je subjektívna a každý má to svoju. A tak je to aj s pravdou.

Každý z nás mal tú svoju ohľadom jednotlivých prezidentských kandidátov a každý z nás uchovával iné sympatie k tým, ktorí si v 1. kole prezidentských volieb trúfli pobiť sa o miesto v prezidentskom paláci. Preferencie, sympatie a dohady, kto je vhodným kandidátom a kto nie, sme mali aj my, Slováci žijúci v zahraničí.

Ale to bolo tak všetko, čo sme mohli mať. Mohli sme presviedčať rodinu a známych o správnych kandidátoch, mohli sme sa snažiť ľudom otvoriť oči na sociálnych sieťach a prostredníctvom blogov, no bolo asi tak všetko. Ten najdôležitejší krok sme urobiť nemohli. Nedostali sme možnosť voliť zo zahraničia a podporiť tak kandidáta, ktorý sa stane najvyšším ústavným predstaviteľom na Slovensku. V našej vlasti, na ktorej nám záleží, do ktorej sa vždy radi vraciame a do ktorej sa jedného dňa v hojnom počte chceme vrátiť natrvalo.

A vôbec sa nejedná o nejakú nepodstatnú hŕstku ľudí, ktorí zo zahraničia pozorne sledujú dianie na domácej poltickej scéne. Sú nás státisíce. Státisíce tých, ktorí do zahraničia odišli kvôli lepšej práci, lepšiemu zárobku, lepším možnostiam alebo ako ja, lepšiemu a kvalitnejšiemu vzdelaniu. Samozrejme, že by na slovenské ambasády nešli voliť všetci, možno by to bolo len 50% Slovákov v zahraniči, možno len 40%, no aj keby to bol jeden jediný človek, ktorý chce zo zahraničia voliť, tak by mu to malo byť dopriate, pretože je to jeho výsostné právo! Takúto možnosť majú občania všetkých demokratických krajín, či už pochádzaú z Českej Republiky, Nemecka alebo aj Rumunska.

Ale my nie. My by sme mohli voliť len vtedy, ak by sme sa fyzicky nachádzali na území Slovenskej Republiky, a tak tomu bude aj v 2. kole. Niektorí kvôli tomu cestovali, resp. budú cestovať domov, no samozrejme nie všetci si to môžu z časového alebo finančného hľadiska dovoliť.

Hlasy nás, Slovákov v zahraničí, by predstavovali podstatné percento v 1. kole, ktoré možno mohlo dopadnúť ešte úplne inak, ak by sme voliť mohli. Rovnako by predstavovali podstatné percento v 2. kole, kde sa bude rozhodovať o budúcnosti Slovenska. No my môžeme za správneho kandidáta zase len na diaľku agitovať, pretože nám bolo odobrané právo voliť, ktoré máme pevne zakotvené v ústave. Len to som chcel.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Bödör stratil pamäť, prokurátor to chce preveriť

Čo sa udialo na súde s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej.


Už ste čítali?