A čo vlastne ovládaš ty? Ja? Ja viem po anglicky...

Autor: Peťan Lukáč | 14.6.2013 o 11:01 | Karma článku: 14,63 | Prečítané:  13893x

Veľakrát som mal takýto "rozhovor" s mojimi kamarátmi, no priznám sa, že ja sám som bol tiež takto podobne  nastavený istý čas počas strednej školy, keď som bol v tom, že ovládam angličtinu aj nemčinu, a to mi úplne stačí, na výške k tomu pridám španielčinu a budem jasný.

Istotne, je dobré keď niekto ovláda kombináciu viacerých jazykov a s tým sa pravdepodobne dá aj niečo riešiť. Ale čo len s angličtinou?

V tomto článku (http://orava.sme.sk/c/6831022/za-nasu-biednu-anglictinu-moze-lenivost.html) sa píše o tom, ako cez študentskú organizáciu AIESEC prišli na strednú školu do Dolného Kubína 4 mladí ľudia, Malajzijčan, Talian, Američanka a Číňanka, aby študentom porozprávali o ich kultúre, ako to u nich doma funguje, čo ich prekvapilo na Slovensku, atď. Samozrejme, všetko prebiehalo v angličtine.

Za všetko hovorí vyjadrenie študentky Barbory Gustiňákovej: "Sú dravejší, učenlivejší a viac sa o všetko zaujímajú. Je to pre mňa inšpirujúce. Čo sa týka angličtiny, naša úroveň je v porovnaní s nimi dosť biedna. Asi sme lenivejší, vieme, že sa zrejme zamestnáme na Slovensku, tak si myslíme, že to nepotrebujeme."

Myslím si, že výučba angličtiny na stredných školách nie je len o našom prístupe k angličtine, ale aj o prístupe profesorov, ktorých to často nebaví, odrapocú si tam svoje a o viac sa nestarajú. No v tom prípade by sa sami študenti mali venovať angličtine vo voľnom čase, pozerať anglické filmy, seriály, čítať správy, angličtina nás presa obklopuje zo všetkých strán. Ide predsa o nich a o nikoho iného!

Doteraz nedokážem pochopiť, ako maturanti môžu mať panický strach z angličtiny pri maturite, keď pritom sa učili angličtinu minimálne 4 roky na strednej, väčšina z nich vyše 9 rokov, aj zo základkou. A napriek tomu nič. Žiadna komunikácia, strach z rozprávania v cudzom jazyku. Proste nie. A keď už niekto tú angličtinu ovláda, tak si dotyční často myslia, že nad nich nie je. "Ja viem anglicky, čo vieš ty?"

Tu v Dánsku som sa rozprával s dvomi 16 ročnými chalanmi (teda vekovo na úrovni prvákov na strednej škole), ktorí plynule hovorili po anglicky. Inokedy som sa asi tak 14 ročného dievčaťa spýtal na autobusovej zastávke kedy a ktorým autobusom sa dostanem tam a tam, lebo som sa nejako nevyznal v rozpise. Ona mi veľmi dobrou angličtinou vysvetlila systém rozpisu jednotlivých liniek a povedala mi, kedy mi ide môj autobus. Anglicky sa učia od 2. triedy na základke efektívnou formou a hlavne ich prístup je iný. Uvedomujú si., že ovládať angličtinu je v dnešnej dobe niečo tak samozrejmé, ako ovládať stolovať s príborom.

Nemôžeme chcieť po generácii našich rodičov, aby sa plošne začali učiť anglicky. No my máme na to ideálne podmienky, angličtinu máme v škole, vidíme ju všade na internete, pozeráme anglické filmy a seriály s anglickými titulkami, tak by sme si konečne mohli uvedomiť, že ovládať anglický jazyk nie je absolútne nič navyše, ale je to úplná samozrejmosť a v dnešnom svete nutnosť. Som zvedavý, kedy to pochopíme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

KOMENTÁRE

Skutok sa stal. Únos sa vracia sa do kín aj do parlamentu

Mantru „skutok sa nestal“ verejnosť často vníma presne naopak.


Už ste čítali?