"Kašlem na to, čo študujem. Hlavne, že budem mať titul."

Autor: Peťan Lukáč | 12.5.2013 o 16:56 | (upravené 12.5.2013 o 18:01) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  1128x

Z nedeľnej popoludňajšej pohody a tešenia sa na dobrý hokej medzi slovenskými jánošíkmi a ruskou medvedicou ma pred chvíľou vyrušil status jednej osoby na Facebooku.

Dovolím si ten status citovať:


"kamosi na svk, na aku verejnu VS sa da este podat prihlaska na Bc. studium? akykolvek odbor, idealne co najnizsie podmienky pre prijatie. vdaka"

 

Čo spôsobilo to, že v priebehu rokov sa úroveň vysokoškolského štúdia zdegradovala natoľko, že disponovať vysokoškolským titulom je v súčanosti niečo tak samozrejmé, ako vlastniť mobilný telefón? Je to ponuka pracovného trhu, ktorá vo väčšine prípadov vyžaduje vysokoškolské vzdelanie? Stal sa z univerzitného, resp. vysokoškolského štúdia automatický stereotyp a ľudia to vnímajú ako zábavu  zo študentského života typu "všetci moji spolužiaci idú na výšku, tak čo ja budem trapošiť, idem si aj s nimi užíť ďalších pár rokov"? Tisíce ľudí každoročne opúšťajú akademickú pôdu a vo vysokom percente prípadov je ich cieľovou stanicou úrad práce.

Mrzí ma, že veľa mladých ľudí nerozmýšľa nad svojou budúcnosťou, nad tým, či je ich odbor perspektívny do budúcna, či ich vlastne vôbec baví študovať a či náhodou nechcú niečo iné. Jednoducho nie. Základná škola, stredná škola a výška. Tak znie zaužívaná schéma. Lenže toto je neudržateľný trend a skôr či neskôr bude niekto musieť ustúpiť. Buď ponuka vysokých škôl a podmienky prijatia, resp. úroveň vysokoškolského vzdelania na Slovensku alebo postmaturitné smerovanie mladých Slovákov. Kto to bude?

P.S.-Nepoznám konkrétne pohnútky dotyčnej osoby, ktorá napísala horeuvedený status, môžu byť akékoľvek. No tento problém sa netýka tohto jedného človeka, ale tisícov maturantov, ktorí smerujú na hocijaké vysoké školy a veľké množstvo z nich tam smeruje bez vnútornej motivácie a jasnej vízie, ale idú tam len z prachobyčajnej zotrvačnosti. A toto nie je cesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?