Absencia podstatných faktov v "breaking news" slovenských autorov

Autor: Peťan Lukáč | 2.2.2013 o 14:35 | (upravené 8.4.2013 o 17:12) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  822x

Včera večer, teda 1. februára 2013 boli vyhlásené výsledky v kategórii "Hivos Tiger Awards" na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame. Slovenský film sa dočkal obrovského úspechu, keď v hlavnej kategórii boli hlavnou cenou Tiger a finančnou odmenou 15 000 € ocenení traja režiséri s ich počinmi. Medzi nimi nechýbal film slovenskej režisérky Miry Fornay- Môj pes Killer (ktorý sa do našich kín dostane v marci), spolu ďalšími dvomi filmami, rakúskym "Soldate Jeanette" od režiséra Daniela Hoesla a s iránskym "Larzanandeye charbi" od režiséra Mohammada Shirvaniho.

Predstavitelia 2 hlavných postáv Adam Mihál a Irena Bendová (po stranách) a režisérka Mira Fornay (v strede)Predstavitelia 2 hlavných postáv Adam Mihál a Irena Bendová (po stranách) a režisérka Mira Fornay (v strede)IFFR

V roku 2002 si hlavnú cenu z tohto festivalu odniesol Bohdan Sláma za film Divoké včely a keď bol do tejto kategórie nominovaný aj film Môj pes Killer, v slovenských médiách to začalo "šumieť" a diskutovalo sa o tom, či film, v ktorom figurujú neherci, má potenciál napodobniť úspech Divokých včiel spred 11 rokov. Môj pes Killer je vôbec prvým slovenským filmom na tomto prestížnom festivale. (Film dokonca nie je natočený v slovenčine, ale v záhoráckom dialekte, aby prostredie vyznievalo ešte autentickejšie, keďže predstavitelia hlavných postáv pochádzajú z tohto prostredia)

Áno, podarilo sa! Príbeh mladého 18 ročného chalana žijúceho s otcom alkoholikom na pomedzí Záhoria a Moravy, ktorý sa primkne k skupine skinheadov a cvičí svojho psa na to, aby ho chránil a ktorý sa vyberie hľadať svoju matku a následne koná skratovo, film, ktorý pojednáva o stave spoločnosti, zarezonoval medzi odborným publikom a porotou a právom tak získal hlavnú cenu.

V momente o tom informovali slovenské webové portály "HN online" a "SME". V tomto článku (http://style.hnonline.sk/c1-59238200-slovenska-filmarka-mira-fornay-ziskala-hlavnu-cenu-na-festivale-v-rotterdame) síce Radovan Holub rozobral tento film zoširoka, no hneď v prvej vete preukázal svoje základné znalosti z geografie, keď podľa všetkého videl tento film priamo na premiére v Rotterdame, no podľa neho sa Rotterdam nenachádza v Holandsku, ale v Belgicku, citujem "Film sa premietal v jednej z najväčších sál kina Pathé v centre belgického Rotterdamu" a následne predstaviteľovi hlavnej postavy, Adamovi Mihálovi, pomyselne podaroval maďarské korene a premenoval ho na Adama Mihályho, citujem "Ide o príbeh holohlavého Marka (Adam Mihály)."

V článku na webovom portále SME (http://kultura.sme.sk/c/6688355/slovenka-vyhrala-filmovy-festival-v-rotterdame.html) bolo zase Adamovi podarované priezvisko "Michal" pod titulnou fotkou uvedeného článku, citujem "Mira Fornay a predstaviteľ hlavného hrdinu Adam Michal  pri nakrúcaní" Po mojej poznámke ku skomolenému priezvisku autor článku toto meno upravil a už je to v poriadku.

Týmto som ani náhodou nechcel vzbudiť dojem, že si nemám čo od nudy začať a vedený heslom "kto nič nerobí, nič nepokazí" tak číham na ľudí, ktorí niečo robia a následne urobia aj nejaké tie chyby a ja sa im vysmejem. Vôbec nie, mýliť sa je ľudské a robiť chyby a učit sa z nich je nesmierne dôležité. Chcel som len poukázať na to, že ak je článok založený na chybných kardinálnych faktoch, potom celý môže vyznieť v úplne inom svetle. A to určite nie v záujme ani jednej, ani druhej strany.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?