Absencia podstatných faktov v "breaking news" slovenských autorov

Autor: Peťan Lukáč | 2.2.2013 o 14:35 | (upravené 8.4.2013 o 17:12) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  847x

Včera večer, teda 1. februára 2013 boli vyhlásené výsledky v kategórii "Hivos Tiger Awards" na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame. Slovenský film sa dočkal obrovského úspechu, keď v hlavnej kategórii boli hlavnou cenou Tiger a finančnou odmenou 15 000 € ocenení traja režiséri s ich počinmi. Medzi nimi nechýbal film slovenskej režisérky Miry Fornay- Môj pes Killer (ktorý sa do našich kín dostane v marci), spolu ďalšími dvomi filmami, rakúskym "Soldate Jeanette" od režiséra Daniela Hoesla a s iránskym "Larzanandeye charbi" od režiséra Mohammada Shirvaniho.

Predstavitelia 2 hlavných postáv Adam Mihál a Irena Bendová (po stranách) a režisérka Mira Fornay (v strede)Predstavitelia 2 hlavných postáv Adam Mihál a Irena Bendová (po stranách) a režisérka Mira Fornay (v strede)IFFR

V roku 2002 si hlavnú cenu z tohto festivalu odniesol Bohdan Sláma za film Divoké včely a keď bol do tejto kategórie nominovaný aj film Môj pes Killer, v slovenských médiách to začalo "šumieť" a diskutovalo sa o tom, či film, v ktorom figurujú neherci, má potenciál napodobniť úspech Divokých včiel spred 11 rokov. Môj pes Killer je vôbec prvým slovenským filmom na tomto prestížnom festivale. (Film dokonca nie je natočený v slovenčine, ale v záhoráckom dialekte, aby prostredie vyznievalo ešte autentickejšie, keďže predstavitelia hlavných postáv pochádzajú z tohto prostredia)

Áno, podarilo sa! Príbeh mladého 18 ročného chalana žijúceho s otcom alkoholikom na pomedzí Záhoria a Moravy, ktorý sa primkne k skupine skinheadov a cvičí svojho psa na to, aby ho chránil a ktorý sa vyberie hľadať svoju matku a následne koná skratovo, film, ktorý pojednáva o stave spoločnosti, zarezonoval medzi odborným publikom a porotou a právom tak získal hlavnú cenu.

V momente o tom informovali slovenské webové portály "HN online" a "SME". V tomto článku (http://style.hnonline.sk/c1-59238200-slovenska-filmarka-mira-fornay-ziskala-hlavnu-cenu-na-festivale-v-rotterdame) síce Radovan Holub rozobral tento film zoširoka, no hneď v prvej vete preukázal svoje základné znalosti z geografie, keď podľa všetkého videl tento film priamo na premiére v Rotterdame, no podľa neho sa Rotterdam nenachádza v Holandsku, ale v Belgicku, citujem "Film sa premietal v jednej z najväčších sál kina Pathé v centre belgického Rotterdamu" a následne predstaviteľovi hlavnej postavy, Adamovi Mihálovi, pomyselne podaroval maďarské korene a premenoval ho na Adama Mihályho, citujem "Ide o príbeh holohlavého Marka (Adam Mihály)."

V článku na webovom portále SME (http://kultura.sme.sk/c/6688355/slovenka-vyhrala-filmovy-festival-v-rotterdame.html) bolo zase Adamovi podarované priezvisko "Michal" pod titulnou fotkou uvedeného článku, citujem "Mira Fornay a predstaviteľ hlavného hrdinu Adam Michal  pri nakrúcaní" Po mojej poznámke ku skomolenému priezvisku autor článku toto meno upravil a už je to v poriadku.

Týmto som ani náhodou nechcel vzbudiť dojem, že si nemám čo od nudy začať a vedený heslom "kto nič nerobí, nič nepokazí" tak číham na ľudí, ktorí niečo robia a následne urobia aj nejaké tie chyby a ja sa im vysmejem. Vôbec nie, mýliť sa je ľudské a robiť chyby a učit sa z nich je nesmierne dôležité. Chcel som len poukázať na to, že ak je článok založený na chybných kardinálnych faktoch, potom celý môže vyznieť v úplne inom svetle. A to určite nie v záujme ani jednej, ani druhej strany.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?