Dávať a nič za to nežiadať

Autor: Peťan Lukáč | 9.12.2012 o 21:17 | (upravené 9.12.2012 o 21:45) Karma článku: 9,02 | Prečítané:  736x

V posledných dňoch veľa mojich priateľov zdieľalo video s názvom "A few minutes of perfection!", v preklade "pár minút dokonalosti" o tom, ako si ľudia nezištne pomáhajú v každodenných situáciách, akú z toho majú radosť a v pozadi hrá pohodová pesnička s refrénom "if you give a little love, you'll get a little love of your own", a teda "keď dáš trochu lásky, dostaneš trochu vlastnej lásky naspäť". Potešilo ma to, že ľudia si stále viac a viac uvedomujú, že je dôležité nezištne pomáhať druhým a tým vytvárať lepší svet.

A práve môj dnešný deň sa niesol v znamení posolstva tohto videa. Včera večer ma kamarát poprosil, či by som mu mohol pomôcť s projektom, resp. zápočtom na angličtinu, pretože má ďalších x vecí, skúšky sú blízko a všetko to naraz absolútne nestíha. Samozrejme, že som súhlasil a sľúbil som mu, že dnes o 15:00 to bude hotové. A tak dnes pred 13:00 som si urobil dobrý obed a po ňom som sa s chuťou pustil do práce. Mal som sa na základe konkrétnej prípadovej štúdie vžiť do manažéra tímu 7 ľudí na oddelení predaja, ktoré vôbec nedosahuje požadované výsledky, pripraviť agendu tímového stretnutia, kde sa bude tento problém riešiť a zároveň napísať "minutes of the meeting", a teda výsledok toho stretnutia v prehľadnej písomnej forme, krok po kroku, ako to prebiehalo, kto čo povedal, do akej fázy dospeli a na čom sa dohodli. A teda moja kreativita pracovala na plné obrátky, úplne som si to užil, za necelé 2 hodinky som to mal hotové a bolo to príjemné odreagovanie sa od môjho učenia sa na zajtrajšiu skúšku.

Po ďalšom letmom učení sa na zajtra bolo zrazu 17:00 a napísali mi dvaja ľudia zároveň. Kamoš potreboval  súrne pomôcť so sťahovaním určitých vecí z jedného miesta na druhé a potreboval to urobiť asap, a teda ma poprosil, či by sme sa mohli o 17:30 stretnúť, že to bude trvať len polhodiny, trošku si oddýchneme od mentálnej práce a užijeme si tú manuálnu. Aj ja by som bol rád, keby mi v takej situácii niekto pomôže, tak som bez váhania súhlasil. Nosili sme osto šesť, na trase dlhej asi 1,2 kilometra. Skriňu, kreslo, stoličku, stôl a ďalšiu menšiu skrinku. Boli sme štyria, dali sme to na 2 krát, prešli sme pár desiatok metrov, dali sme prestávku, prešli sme ďalších pár desiatok metrov, dali sme si ďalšiu prestávku a tak ďalej. Raz po ceste tam, raz po ceste naspäť sme zastavili pred malými obchodíkmi, kamoš tam narýchlo zabehol, kúpil nám fľaškové pivá a pri teplote príjemných 0 stupňov sme si ako ruskí bratia vychutnali zaslúženú orosenú odmenu. Z polhodiny sa stali 3 hodiny, bolo to namáhavé, ale aj sme sa zasmiali, pomohli sme kamarátovi a on nám za to úprimne poďakoval.

Ten druhý človek, ktorý mi o 17:00 spolu s kamošom napísal, bola moja kamarátka, ktorá potrebovala preložiť pár viet zo slovenčiny do angličitny. Nebolo toho veľa, no boli tam dlhé súvitia a niekoľko odborných výrazov, no pustil som sa s vervou do toho a preklad som jej poslal 17:28, len tak-tak, že som sa stihol obuť, dať na seba bundu, šál, čapicu, rukavice a vybehnúť von odhodlaný na už spomínané sťahovanie.

Keď som ale súhlasil s pomocou pri kamošovom sťahovaní a kamarátka ma požiadala o pomoc pri preklade, vtedy mi došlo, že to asi nie je náhoda a že niekto chce vedieť, či som naozaj ochotný nezištne pomôcť tým, ktorí tu potrebujú, či som naozaj ochotný dať trochu lásky bez nároku na nejakú odmenu.

Bola to skvelá nedeľa, v ktorej som pomohol trom rozličným ľuďom a s istotou viem, že ak budem potrebovať pomoc ja, tak sa vždycky nájde niekto, kto mi s radosťou pomôže. A pritom to vôbec nemusí byť najlepší kamarát. A možno tú pomoc dostanem rovno zajtra na mojej prvej skúške tu na univerzite priamo od toho, kto dnes chcel zistiť, či som naozaj ochotný pomáhať:)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?